Suomalaisen elämäntavan murros Tieteiden yössä 12. tammikuuta

Lauluja metsistä ja lähiöistä duolta Kononen & Pajukallio, puheita Tommi Hoikkalalta, Pasi Heikkuriselta ja Laura Arikalta. Tietoiskuja ajankohtaisista aiheista kaupungin sydämessä Helsingin kaupungintalolla. Tiedetoimittajain liiton Tieteiden yön ohjelma on julkistettu.

 

Tieteiden yö 12.1.2023

Aika: to 12.1.2023 klo 17—20

Paikka: Helsingin kaupungintalon aula, Pohjoisesplanadi 1113, 00170 Helsinki

ILLAN AIKATAULU LÖYTYY ohjelman alta tai voit tallettaa itsellesi TÄÄLTÄ

OHJELMA

Tervetulosanat kajautetaan tasan kello 17

Minna Malja & Tiina Raevaara, Moderaattorit, Suomen Tiedetoimittajain liitto ry

 

Duo Suonna Kononen ja Arto Pajukallio esiintyvät Tieteiden yössä 12.1.23 (Kuva: Olli Nurmi)

Lauluja metsistä ja lähiöistä

Duo Kononen & Pajukallio  
Toimittajamuusikot Suonna Kononen ja Arto Pajukallio esittävät suomenkielistä maalaismusiikkia kaupunkilaiskosketuksella. Konosen ja Pajukallion duo esittää omien laulujensa lisäksi suomenkielisen folk- ja kantripohjaisen musiikin tuttuja ja tuntemattomia klassikoita.

Arto Pajukallio on työskennellyt koko ikänsä kulttuuritoimittajana eritysaloinaan musiikki, elokuva ja televisio. Siinä sivussa hän on tehnyt tuhansien keikkoja ja satojen levytettyjen biisien mittaisen sivu-uran bändisoittajana ja mm. Freud Marx Engels & Jungin vetäjänä.

Suonna Kononen
asuu Joensuussa ja työskentelee sanomalehti Karjalaisen kulttuuritoimittajana. Häneltä on julkaistu sekä tietokirjallisuutta että proosaa. Kononen myös johtaa pohjoiskarjalaista kantriyhtyettä Huojuva lato.

 

Tommi Hoikkala (Kuva: Nena Tirkkonen)

2000-luvun elämä: murros, katastrofi vai romahdus?      

Tommi Hoikkala

Hoikkala esittää kriittisen tarkastelun teoksesta Tommi Hoikkala & JP Roos (toim.) 2000-luvun elämä Gaudeamus (2000). Esitys on jälkikäteisarvio sosiologien vuosituhannen vaihteen tulevaisuuskuvista. Mitä jäi silloin huomaamatta, mikä osui? Esityksessä kommentoidaan myös puhetapaamme suomalaisista maailman onnellisimpana kansana.

Tommi Hoikkala on tutkimusprofessori emeritus (Nuorisotutkimusverkosto). Hän on nuorisotutkimuksen monipuolisesti nuoria tutkinut puuhapetteri, vaikka aloittikin uransa eräänlaisena kvalitatiivisen tutkimuksen ja kielellisen käänteen metodiniilona.

 

Pasi Heikkurinen.

Kaupunkiviljely ja ruokaturva

Pasi Heikkurinen

Kestävyystieteilijä pohtii kaupunkiviljelyn merkitystä ja merkityksettömyyttä ruokaturvan kannalta. Tutkittuja kokemuksia Yorkshirestä ja kotimaasta.

Pasi Heikkurinen (KTT, dos.) asuu monipaikkaisesti Helsingin Kalliossa ja Heinolan Hujansalossa. Hän toimii johtamisen yliopistonlehtorina ja Elintarviketalouden ja kulutuksen maisteriohjelman johtajana Helsingin yliopiston Maatalous-metsätieteellisessä tiedekunnassa. Hän on julkaissut Kestävän elämän manifestin (VESL, 2021) yhdessä Toni Ruuskan kanssa.

 

Lauluja metsistä ja lähiöistä                      

Duo Kononen & Pajukallio
Maalaismusiikkia kaupunkilaiskosketuksella osa II.

 

Laura Arikka

Dialogi pelastaa maailman  

Laura Arikka

Mikä vaikutus keskustelukulttuurilla on demokratiaan? Mikä on Erätauko-menetelmä ja toimiiko se? Miten vahvistaa omia vuorovaikutustaitoja? Ja mitä voimme oppia Dumbolta? Tutkimustuloksia, tasavertaisuutta ja tunteita tarjoaa Erätauko-säätiö.

Laura Arikka on TM, Erätauko-säätiön toimitusjohtaja ja kirjailija. 

 

Keskusteluja ja tietoiskuja kunnes kello lyö 20.00

Järjestäjä: Suomen Tiedetoimittajain liitto ry.

AIKATAULU

Tieteiden Yö 2023
to 12.1. klo 17–20
Helsingin kaupungintalo
Aikataulu
Minna Malja & Tiina Raevaara klo 17.00
Duo Kononen & Pajukallio I klo 17.1017.25
Tommi Hoikkala klo 17.3018.00
Pasi Heikkurinen klo 18.0518.35
Duo Kononen & Pajukallio II klo 18.4019.10
Laura Arikka klo 19.1519.45
Keskusteluja ja tietoiskuja klo 19.4520.00

 

 

 

 

Uusimmat ajankohtaiset

Kevään Kopiosto-apurahansaajat on nyt julkistettu

Luovaan työhön tarkoitetut apurahat ovat edelleen kiinnostavin hakukohde, ja siihen myönnettiin jälleen yli puolet kevään koko apurahapotista, 48 000 euroa. Toiseksi suosituin kohde ovat tiedeviestinnän toimissa tarvittavat laitteet, joita tuetaan 10 470 eurolla. Sitä...

Mikä muuttuu mediassa Journalistin ohjeiden uusiutuessa?

Seminaarissa 30.5. luvassa uudistuneita Journalistin ohjeita ja keskustelua journalismin ja viestinnän etiikasta – Mukana mm. Eero Hyvönen, Salla Nazarenko, Jouni Kemppainen, Tiina Raevaara, Elina Grundström... Tervetuloa päivittämään etiikkaosaamistasi...

Valon juhlassa tehtiin historiaa

Tiedetoimittajain vuosipäiväjuhlassa tehtiin historiaa. Meitä oli paikalla ainakin 160 liiton jäsentä; enemmän kuin koskaan aikaisemmin palkintojuhlissamme!   Ravintola Sykkeen sali todellakin sykki, ja puheensorina osoitti, että ihmiset olivat kaivanneet...

Haaveissa kongressi tai pidempi työprojekti?

Etkö ole pitkään aikaan hakenut Tiedetoimittajain liiton Kopiosto-apurahaa – olisiko nyt aika!   Suomen tiedetoimittajain liitto ry myöntää tiedeviestinnän alalla toimiville kohdeapurahoja syventävään työskentelyyn, koulutukseen, kokoukseen tai muuhun...

Liiton Valon juhlaa vietetään perjantaina 1.3.2024

Tervetuloa Helsinkiin Tiedetoimittajain liiton Valon juhlaan perjantaina 1.3.2024, klo 18-22! Paikka on entinen eli Mäkelänkatu 2:n katutason ravintola Syke. Juhlassa jaetaan Vuoden 2024 tiedetoimittajapalkinto sekä kaksi Vuoden 2024 tiedeviestintäpalkintoa. Palkinnot...

Tieteen kaanonit romukoppaan Tieteiden yössä 25. tammikuuta

Suomen tiedetoimittajain liitto tarjoaa jälleen omaa ohjelmaa Tieteiden yössä torstai-iltana 25. tammikuuta. Tervetuloa paikan päälle! Paikkana on tuttu Helsingin kaupungintalon Tapahtumatori, jossa ohjelmaa on kello viidestä aina iltakahdeksaan asti. Illan teemana on...

Apurahan sai 69 hakijaa – suurin potti työskentelyyn

Liiton hallitus sai syksyn apurahahaussa ennätysmäärän eli kaikkiaan 108 hakemusta. Apuraha-anomusten yhteissumma oli 247 386,49 euroa. Apuraha myönnettiin 69 hakijalle, ja apurahasumma oli yhteensä 92 531 euroa.  Löydät apurahan saajien nimet ja julkisiksi ilmoitetut...