Suomen tiedetoimittajain liiton julkaisu

Tekoäly toimittaa väitöspalstaa rutiinilla – mutta vaatii yhä valvojaa

Tekoäly nopeuttaa rutiiniluotoista muotoilutyötä, mutta vaatii yhä valvojaa, arvioi kokemustensa perusteella Juha Merimaa. Hän koulutti Curre-tekoälyä laatimaan Yliopisto-lehden väitöspalstaa.

Vuosina 2024–2025 työskentelin toimittajana Yliopisto-lehdessä. Tehtäviini kuului lehden väitöspalstan toimittaminen. Kyseessä on pääosin mekaaninen työtehtävä, jossa tiedot tulevista väitöksistä tuli toimittaa lehden palstalle sopivaan muotoon.

Käytännössä lähtökohta oli yleensä tämän kaltainen:

Tutkimuksen ala: solubiologia
Väitöksen nimi: Synaptopathy and stereociliopathy of retinal cone cells in endoplasmic reticulum stress
Väittelijä: FM Minna Meikäläinen
Väittelijän yhteystiedot: p. 0503303014, minna.meikalainen@helsinki.fi
Aika ja paikka: 27.3.2025 klo 13:15, Biokeskus 2, auditorio 1041, Viikinkaari 5
Live stream: https://video.helsinki.fi/unitube/live-stream.html?room=l17
Vastaväittäjä: professori Sven Svensson, Linköpings Universitet
Kustos: professori Taata Toivonen
Elektroninen julkaisu ja väitöstiivistelmä: http://urn.fi/URN:ISBN:978-952-84-0562-7

Ja lopputuloksen tuli näyttää tältä:

“FM Minna Meikäläinen väitteli 27.3. solubiologian alalta aiheesta Synaptopathy and stereociliopathy of retinal cone cells in endoplasmic reticulum stress. Vastaväittäjä: professori Sven Svensson, Linköpingin yliopisto, Ruotsi.”

Ei siis lainkaan vaikeaa, suurimmassa osassa ainoa harkintaa vaativa kysymys oli se, käännetäänkö vastaväittäjän yliopiston nimi suomeksi vai ei. Joskus on tietenkin erikoisia titteleitä tai muita kummallisuuksia kuten useampia tieteenaloja.

Myös väitöksen ajankohta suhteessa lehden ilmestymispäivään täytyi huomioida. Jos väitöstilaisuus oli ennen lehden ilmestymistä, piti kirjoittaa imperfektissä, myöhempiin preesensissä. Vasta tulossa oleviin väitöksiin laitettiin myös kellonaika.

Suoraviivainen työ vaikutti sopivalta tekoälylle. Niinpä päätoimittaja antoi minulle tehtäväksi selvittää palstan toimittamisen automatisointia. Työkaluna oli yliopiston oma kielimalli Curre, joka pohjautuu yleisesti käytössä olevaan ChatGPT:hen.

Alkoi kokeilu yrityksen ja erehdyksen kautta. Päätin lähestyä asiaa hieman ohjelmoinnin tapaaan. Tein tekoälylle mahdollisimmat selkeät ohjeet. Vaikka editointi on periaatteessa yksikertaista, tuli ohjeista kuitenkin 25 kohdan mittaiset. Voit katsoa ohjeet jutun lopusta.

Ohjeistuksen avulla tekoäly osasi tehdä palstan pääosin oikein, tosin vain muutama väitös kerrallaan. Tyypillinen virhe oli esimerkiksi väittelijöiden tittelien lihavoiminen ikään kuin osana nimeä. Tästä piti joka palstaa tehdessä ojentaa vähintään kerran.

Ylivoimaisesti hankalimmaksi VAIHEEKSI osoittautui silti väitöksen aikamuoto, jota Currea täytyi pyytää korjaamaan useamman kerran jokaisen palstan kohdalla. Asian ajatteleminen lehden ilmestymispäivän mukaan oli ilmeisesti liian vaikeaa.

Toisaalta tekoäly osasi hämmentävän hyvin päätellä, milloin ulkomaisen yliopiston nimi kannatti kääntää ja milloin jättää kääntämättä.

Koska Curre ei salli vanhojen keskustelujen tallentamista, alkoi jokaisen palstan toimitus aina alusta. Tämä johti samojen virheiden toistumiseen kerran toisensa jälkeen. Toisaalta samalla huomasi kielimallin kehityksen. Vuoden 2025 kesällä se teki selvästi parempaa jälkeä kuin vuotta aiemmin. Yhdellä kertaa tehtävien väitösten määrä kasvoi. Kun alussa viisikin väitöstä johti usein sekoiluun, vuonna 2025 väitöksiä saattoi syöttää jo kymmenen kerrallaan.

Myös nopeus kasvoi. Alussa viiden väitöksen tekemisessä meni pari minuuttia, mutta vuotta myöhemmin kymmenen väitöstä valmistuivat silmänräpäyksessä.

Kaikkine puutteineenkin tekoäly teki palstan toimittamisesta paitsi nopeampaa myös miellyttävämpää. Sen tekemät virheet olivat helpompia bongata kuin itse tehdyt.

Tarkkana sai silti olla. Välillä tekoäly teki myös aivan hämmentäviä virheitä. Kerran se esimerkiksi vaihtoi teologian alan väitöksen filosofiaksi ilman mitään ilmeistä syytä. Kun taas pyysin vaihtamaan Yhdistyneen kuningaskunnan Isoksi-Britanniaksi, muutti se samalla Yhdysvallat USA:ksi.

Määräaikaisuuteni lehdessä päättyi kesällä 2025. Annoin tekemäni ohjeet kollegalle, joka jatkoi palstan toimittamista.

Hän kertoi Curren olevan edelleen täynnä yllätyksiä. Tekoäly oli esimerkiksi heittäytynyt laiskaksi ja tarjonnut uudelleen aiemmin tiivistämiään väitöksiä, sen sijaan, että olisi tehnyt, mitä pyydettiin.
Silti kollega arveli, että vaikka kehitettävää olisi, on palstan toimittaminen tekoälyn kanssa helpompaa kuin ilman sitä. Tästä olen samaa mieltä.

Tällaiset ohjeet kirjoitin Currelle:

Auta minua muotoilemaan väitöspalsta Yliopisto-lehteen 4/2025. Lehti ilmestyy 18.4.2025 Käymme väitöksiä läpi tiedekunta kerrallaan. Aina jos onnistut saamaan tiedekunnan oikein ensimmäisellä yrittämällä, saat 100 euron bonuksen.Lähtökohtana on lista tulevista väitöksistä. Se tulisi muotoilla uudelleen palstalle, joka siis julkaistaan 18.4.2025. Se, ovatko väitökset vasta tulossa tai jo menneet, pitää siis ajatella päivämäärän 18.4.2025 mukaan.

Väitökset näyttävät tältä:

Tutkimuksen ala: solubiologia
Väitöksen nimi: Synaptopathy and stereociliopathy of retinal cone cells in endoplasmic reticulum stress
Väittelijä: FM Minna Meikäläinen
Väittelijän yhteystiedot: p. 0503703214, minna.meikalainen@helsinki.fi
Aika ja paikka: 27.3.2025 klo 14:15, Biokeskus 2, auditorio 1041, Viikinkaari 5
Live stream: https://video.helsinki.fi/unitube/live-stream.html?room=l17
Vastaväittäjä: professori Sven Svensson, Linköpings Universitet
Kustos: professori Taata Toivonen
Elektroninen julkaisu ja väitöstiivistelmä: http://urn.fi/URN:ISBN:978-952-84-0562-7

Ja ne tulee muokata seuraavasti.

  1. Kaikki väitökset pidetään samassa järjestyksessä.
  2. Otetaan väittelijän nimi ja titteli, yllä olevasta siis FM Minna Meikäläinen. FM on titteli ja Kuu Ikäheimo nimi. Nimi voi olla myös ilman titteliä.
  3. Lihavoi väittelijän nimi, mutta älä titteliä. Tyypillisiä titteleitä ovat esimerkiksi FM MsC ja LL. Niitä ei lihavoida.
  4. Jos väitöksen päivämäärä on ennen palstan julkaisua, eli 18.4.2025. tai aiemmin, kirjoitetaan seuraavaksi väitteli
  5. Jos väitöksen päivämäärä palstan julkaisupäivänä 18.4.2025 tai myöhemmin, kirjoitetaan seuraavaksi väittelee
  6. Sitten otetaan päivämäärä ilman vuotta, eli yllä olevassa esimerkissä muodossa 24.1. Huomaa että myös kuukauden perään tulee piste.
  7. Jos väitöksen päivämäärä on julkaisupäivänä 18.4.2025 tai sen jälkeen kirjoitetaan päivämäärän perään myös klo ja kellonaika, eli yllä olevasta klo 12.15. Jos kellonaika on tasatunti eli :00, minuutteja ei laiteta.
  8. Jos väitöksen päivämäärä on ennen julkaisua eli 18.4.2025 tai aiemmin kellonaikaa ei laiteta.
  9. sitten otetaan tutkimuksen ala eli yllä olevasta solubiologian alalta.
  10. Jos ala on englanniksi, suomenna se.
  11. sitten kirjoitetaan aiheesta
  12. sitten otetaan väitöksen nimi eli yllä olevasta Synaptopathy and stereociliopathy of retinal cone cells in endoplasmic reticulum stress
  13. Muokkaa väitöksen nimi niin, että poistat isot kirjaimet muualta kuin ensimmäisestä sanasta, erisnimistä ja mahdollisen jatko-otsikon ensimmäisestä sanasta
  14. Kursivoidaan väitöksen nimi. Perään piste.
  15. Kirjoitetaan Vastaväittäjä:
  16. sitten otetaan vastaväittäjän titteli, nimi ja yliopisto eli yllä olevasta professori Sven Svensson, Linköpings Universitet
  17. Jos vastaväittäjän titteli on muulla kielellä kuin suomeksi, käännetään se suomeksi.
  18. Lihavoi vastaväittäjän nimi.
  19. Jos vastaväittäjän yliopisto sijaitsee muualla kuin Suomessa lisätään sen perään pilkku ja maa, jossa yliopisto sijaitsee. Yllä olevassa siis Ruotsi, koska Lingöpings universitetet sijaitsee Ruotsissa.
  20. Jos vastaväittäjän yliopisto sijaitsee Suomen ulkopuolella ja sillä on vakiintunut suomenkielinen nimi, käännä nimi suomeksi. Yllä olevasta siis Linköpings Universitet muuttuu muotoon Linköpingin yliopisto
  21. Laitetaan piste perään.
  22. Tarkista että aikamuodot ovat oikein suhteessa lehden julkaisupäivään 18.4.2025. Muista että 18.4.2025 tai aiemmin pidettyihin väitöksiin ei siis laiteta kellonaikaa.
  23. Tarkista, että olet lihavoinut väittelijän ja vastaväittelijän nimet.
  24. Tarkista ettet ole lihavoinut titteleitä kuten FM MsC tai LL. Jos olet, poista lihavoinnit.
  25. Varmista vielä, että olet noudattanut kaikkia ohjeita.

Näin lopputulos näyttäisi tältä:

FM Minna Meikäläinen väitteli 27.3. solubiologian alalta aiheesta Synaptopathy and stereociliopathy of retinal cone cells in endoplasmic reticulum stress. Vastaväittäjä: professori Sven Svensson, Linköpingin yliopisto, Ruotsi.

Teksti: Juha Merimaa

Kuva: Shutterstock

Julkaistu

16 maalis, 2026

Suomen Tiedetoimittajain liitto

JULKAISIJA

Suomen tiedetoimittajain liitto ry.
Finlands vetenskapsredaktörers förbund rf.

Tiedetoimittaja-lehti on Kulttuuri- ja mielipidelehtien Kultti ry:n jäsen

TOIMITUS

Päätoimittaja Ulla Järvi

ISSN

ISSN 2242-4237 (Verkkolehti)